www.MOJEHOBBY.org

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje dotyczące strony wpisz swojego maila:


  

Łąkówka

Przez wiele lat łąkówki wspaniałe (Neophema splendida) były bardzo rzadkie w hodowlach europejskich. Gdy wreszcie udało się je zaaklimatyzować do warunków atmosferycznych Starego Kontynentu okazało się, że ptaki te są niezwykle łatwe w hodowli – chętnie rozmnażają się, nie mają wygórowanych potrzeb żywieniowych, mogą też mieszkać w nawet niezbyt dużych klatkach. Obecnie łąkówki wspaniałe są łatwo dostępne w sklepach zoologicznych i u hodowców. Poleca się je nawet niedoświadczonym miłośnikom papug.

Ojczyzną łąkówki wspaniałej są pustynne obszary Australii Południowej. Ptaki te żyją w stadach, gniazdują w dziuplach niewysokich drzew i w krzewach. Ponieważ są gatunkiem zamieszkującym tereny suche, nie muszą dużo pić i nie przepadają za wilgocią. Jeśli hodowca trzyma je w wolierze zewnętrznej, to podczas mrozów, mgły czy deszczowej pogody powinien im zapewnić suche, ogrzewane, nie narażone na przeciągi pomieszczenie.

W warunkach hodowlanych łąkówki wspaniałe mogą być trzymane w wolierach wewnętrznych i zewnętrznych, a także w klatkach pokojowych odpowiedniej wielkości. Najlepiej czują się oczywiście w wolierach, znacznie chętniej się tam rozmnażają, są pewniejsze siebie i weselsze.

Dorosła łąkówka wspaniała osiąga 19-21 cm długości. Samce ubarwione są znacznie intensywniej, niż samice. Górna część ich ciała ma mocny, zielony kolor. Maska jest w intensywnym, turkusowoniebieskim odcieniu, stopniowo przechodzącym w niebieski kolor policzków, czoła, boków głowy i gardła. Krawędzie skrzydeł niebieskie, podobnie jak boczne sterówki zielonego z wierzchu ogona. Brzuch żółty, na piersi intensywna, czerwona plama. Dziób szaroczarny, nogi szare lub jasnobrązowe. Oczy dość duże, tęczówki w kolorze brązowym. Górna część ciała samicy pokryta jest szarozielonymi piórami, pierś oliwkowozielona, bez czerwonej plamy. Głowa niebieska, ale w znacznie bardziej matowym kolorze, niż u samca. Istnieje wiele odmian barwnych łąkówek wspaniałych (np. szeki, niebieskie, złoto-żółte) ale nie są tak popularne w hodowlach, jak forma podstawowa.

Łąkówki wspaniałe chętnie przystępują do lęgów, pod warunkiem, że hodowca zapewni im odpowiednie miejsce do gniazdowania. Może to być zwykła, prostokątna lub okrągła budka dla szpaków. Samice moszczą gniazdo z kawałków liści, trawy, kory, itp. Po udanym lęgu (lęg może być nieudany, jeśli samiec zbyt silnie napastuje samicę) samica znosi 3-6 białych jaj, które wysiadują sama lub z niewielkim udziałem samca. Po około 19 dniach wylęgają się młode, z wyglądu bardzo przypominające samiczkę, choć nieco bardziej matowo upierzone. Pisklęta długo są karmione przez rodziców, dlatego nie trzeba spieszyć się z rozdzielaniem dorosłych i młodych ptaków.

Łąkówki wspaniałe w hodowli karmi się podobnie, jak roześle. Żywią się kanarem, prosem, niewielkimi nasionami słonecznika (od czasu do czasu), owsem, makiem, siemieniem lnianym, zielonkami, kawałkami słodkiego jabłka, tartą marchwią, młodymi gałązkami drzewek owocowych. Łąkówki muszą mieć do dyspozycji piasek oraz mineralia, np. grity, czy kamień mineralny.Zdjęcia naszych Łąkówek znajdują się w dziale "Galeria".

Reklama/Advert:
copyright 2010 by adikol516
copyright 2010-2011 by adikol516