www.MOJEHOBBY.org

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje dotyczące strony wpisz swojego maila:


  

Nierozłączka (Czerwonoczelna, Fishera, Personata)

Występowanie

Afryka Południowo-Zachodnia

Wielkość

Około 16-17 cm 

Zróżnicowanie płci

Przy pierwszym spojrzeniu wydaje się, że pomiędzy płciami brak jest różnic. Doświadczony hodowca potrafi rozpoznać płeć na podstawie kształtu kości miednicy - u samic tego gatunku miednica jest szersza.  

Zachowania stadne

Ptaki te zwykle żyją zgodnie. Czasem mogą wdawać się w bójki, choć rzadko są one poważne. Można utrzymywać je razem z pełnymi życia gatunkami papużek. W tej samej wolierze bądź klatce nie należy umieszczać delikatnych i mniejszych ptaków. Mogą one być hodowane również w pojedynkę, jeśli tylko poświęca się im wystarczająco wiele uwagi. W klatce w pomieszczeniu mieszkalnym można z powodzeniem utrzymywać dwa ptaki bez względu na ich płeć. Jednak nigdy nie powinno się wprowadzać nowego ptaka bezpośrednio do klatki zamieszkiwanej już przez innego. Nowy osobnik często jest uważany za intruza i tak właśnie traktowany. Wskazane jest utrzymywanie obu ptaków w oddzielnych klatkach bądź też stopniowe przyzwyczajanie ich do swej obecności przez umieszczenie klatek blisko siebie. 

Warunki Utrzymania

Gatunek ten, który w ciągu ostatnich lat stał się jednym z najpopularniejszych wśród ptaków ozdobnych, można utrzymywać w klatce bądź też wolierze pokojowej lub zewnętrznej. Proporcje klatki bądź woliery nie są tak ważne. Jednak muszą być one wykonane z wytrzymałych materiałów odpornych na działanie ich mocnych dziobów. Umieszczanie roślin w wolierze jest bezcelowe, bowiem ptaki zniszczą je w okamgnieniu. 

Temperetura Otoczenia

Nierozłączki to wytrzymałe ptaki, które utrzymywane w okresie zimy w wolierze zewnętrznej, nie wymagają dodatkowego źródła ogrzewania. Jednak powinny mieć możliwość korzystania z ocieplonego domku nocnego. Należy również umieścić w wolierze budki, w których mogą spędzać chłodne noce. 

Pożywienie

Ptakom tym należy podawać mieszankę ziaren przeznaczoną dla papużek nierozłączek, którą można uzupełniać małą ilością owoców, jagód, pokarmu zielonego oraz włośnicy. Podczas sezonu lęgowego chętnie spożywają niewielką ilość karmy jajecznej oraz suplementów. Należy również podawać im mieszankę żwirku

Tryb Życia

Te krępe i barwne ptaki z krótkimi ogonami zdają się zawsze być w ruchu. Są pełne życia i energii, a czas spędzają we wszystkich miejscach woliery czy klatki. Osobnikom utrzymywanym w klatkach, szczególnie w pojedynkę, należy zawsze dostarczać zajęć. W sklepach zoologicznych można nabyć wiele różnych zabawek, które powinny być odpowiednio wytrzymałe, gdyż ptaki te mają bardzo mocne dzioby. Nierozłączki są dość hałaśliwe, a ich głos przenikliwy. Chętnie zażywają kąpieli. Ptaki utrzymywane w pomieszczeniach należy opryskiwać delikatnym strumieniem wody lub zapewnić im możliwość kąpieli. Dobrze latają, choć równie chętnie się wspinają.. 

Hodowla

Hodowla nierozłączek nie przysparza trudności. Jednak kłopotliwe może się okazać łączenie ptaków w pary, gdyż osobniki obu płci są bardzo do siebie podobne. Do rozrodu nie należy wykorzystywać ptaków, które nie ukończyły pierwszego roku życia. Przeznaczona dla tych nierozłączek budka lęgowa powinna mieć powierzchnię około 25 cm2. W przeciwieństwie do większości papużek, ptaki te budują gniazda zwykle z gałązek, które łamią na mniejsze kawałki. Samica znosi od 3 do 5 jaj, które wysiaduje przez 18-20 dni. Pisklęta opierzają się nie wcześniej niż po upływie miesiąca bądź też półtora. Bardzo młode ptaki można rozpoznać na podstawie dzioba, który jest wówczas częściowo czarny. Nierozłączki mogą z powodzeniem wyprowadzić kilka lęgów w ciągu roku.Zdjęcia naszych Nierozłączek znajdują się w dziale "Galeria".

Reklama/Advert:
copyright 2010-2011 by adikol516