www.MOJEHOBBY.org

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje dotyczące strony wpisz swojego maila:


  

Rozella Białolica

Występowanie

Australia Południowo-Wschodnia

Wielkość

Około 29-33 cm 

Zróżnicowanie płci

Odróżnienie samców tego gatunku od samic jest bardzo trudne. Ubarwienie samic jest czasem nieco bardziej matowe, a dziób mniejszy. Ponadto pióra wokół ich oczu są jasno zabarwione. 

Zachowania stadne

Najlepiej jest utrzymywać ptaki w parach. Zwłaszcza samce mogą zachowywać się nietolerancyjnie w stosunku do siebie i jeśli mają taką możliwość, mogą ranić się nawet przez drucianą siatkę. Tych ptaków także nie należy utrzymywać z innymi papużkami. Zyją zgodnie z innymi gatunkami ptaków, jeśli nie Są one zbyt małe i płochliwe, a ich przestrzeń życiowa jest znaczna. 

Warunki Utrzymania

Ptaki te najlepiej utrzymywać w wolierze zewnętrznej długości co najmniej 2 m, a szerokości 80 cm. Czasem pojedyńcze ptaki trzymane są również w klatkach. Jest to możliwe do zaakceptowania, jeśli tylko regularnie mają sposobnosc poruszania się poza klatką. Ptaki te przejawiają skłonności niszczycielskie i dlatego umieszczanie roslin w wolierze jest bezcelowe. 

Temperetura Otoczenia

Rozelle bialolice są dość odporne na chłód i ogrzewanie w okresie zimy nie jest wymagane, jeśli tylko ptaki mogą znaleźć schronienie w ocieplonym domku nocnym. 

Pożywienie

Ptakom tym można podawać mieszankę ziaren przeznaczoną dla papug uzupetnianą niewielką ilością owoców i pokarmu zielonego. Zawsze powinny mieć one możliwość pobrania mieszanki żwirku.

Tryb Życia

Papugi te, uważane za jedne z najbardziej atrakcyjnych, gdy są niepokojone, mogą zachowywac się dość hałaśliwie. Potrafią również wydawać wiele dzwięków dość przyjemnych dla ucha. Są to aktywne ptaki, które w gorące dni chętnie się kąpią. Jeśli utrzymywane są w pomieszczeniach, wówczas muszą być codziennie opryskiwane. Otaczane troską młode ptaki mogą dość dobrze się oswajać. Papugi te czas spędzają we wszystkich obszarach woliery, a często na jej podłodze poszukują pożywienia. 

Hodowla

Hodowla rozelli białolicych jest mało kłopotliwa, jeśli tylko para ptaków żyje zgodnie, a do rozrodu została wykorzystana po raz pierwszy nie wcześniej niż w wieku półtora roku. Odpowiednia dla nich budka lęgowa powinna mieć powierzchnię 25x25cm, a wysokość około 45 cm. Samica znosi przeciętnie 3 białe jaja, które wysiaduje przez 19-21 dni. Przez pierwsze kilka dni po wykluciu pisklęta karmione są przez samicę, a gdy podrosną, równiez przez samca. Młode opierzają się w wieku czterech lub pięciu tygodni i następnie przez kilka kolejnych są nadal karmione i pielęgnowane przez rodziców aż do osiągnięcia samodzielnosci. Do momentu przybrania przez młode ptaki ostatecznego upierzenia może upłynąć nawet rok. 

Mutacje

W obrębie gatunku istnieją różne odmiany barwne, między innymi zaś lutino, pastelowa, czerwona, białoskrzydła oraz cynamonowa. 

Zdjęcia naszych Rozelli znajdują się w dziale "Galeria".

Reklama/Advert:
copyright 2010-2011 by adikol516