www.MOJEHOBBY.org

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje dotyczące strony wpisz swojego maila:


  

Rozella Królewska

Występowanie 

Australia Południowa i Wschownia

Wielkość
 
Pomiędzy 33 a 36 cm

Rozróżnianie płci 

Rozróżnianie samic i samców tego gatunku jest niezwykle trudne. Samica z zasady jest mniejsza, a jej głowa czy dziób nie tak szerokie jak u samca. W naturze rozelle królewskie mają silnie rozwinięty instynkt stadny. Poza sezonem lęgowym żyją w grupach. Jednak w wolierze lepiej jest utrzymywać tylko jedną parę ewentualnie w towarzystwie niespokrewnionych gatunków. 

Warunki utrzymania
 

Ptaki te czują się bardzo dobrze w wolierze zewnętrznej, choć równie odpowiednia jest dla nich przestronna woliera pokojowa. Ponieważ mają mocne dzioby, pomieszczenie musi być wykonane z wytrzymałych materiałów, aby długo nie uległo zniszczeniu.

Temperatura otoczenia
 
Te barwne ptaki Są wytrzymaie i zimowe miesiące mogą przetrwać w dobrej kondycji, jeśli tylko mają możliwość korzystania z dobrze ocieplonego domku nocnego. 

Pożywienie
 

Rozelle królewskie powinny spożywać mieszankę ziaren przeznaczoną dla duzych papużek. Chętnie jedzą równiez niewielkie ilości owoców, jagód oraz świeżych chwastów. Należy im także podawać mieszankę żwirku.

Tryb Życia
 

Są to pełne życia, aktywne ptaki, które chętnie latają i wspinają się. Lubią zażywać kąpieli zwłaszcza podczas letnich miesięcy. Ptaki utrzymywane w pomieszczeniach należy codziennie zraszac. Otaczane troską dość dobrze się oswajają. Ich przyjemny dla ucha śpiew nie Jest monotonny. Ptaki te nie Są hałaśliwe. Chętnie oskubują galązki. 

Hodowla
 
Rozelle kró1ewskie są dość łatwe w hodowli. Parę ptaków najlepiej umiescic w oddzielnej wolierze lub przeznaczyć dla nich osobną budkę lęgową o powierzchni 30x30cm i wysokości około 50 cm. Samiec wykonuje taniec godowy. Należy wtedy ptaki dokładnie obserwować, czy samica odpowiada na jego zaloty. Jeśli nie, wówczas lepiej jest rozdzielić parę na pewien czas. W innym wypadku jest bowiem bardzo prawdopodobne, że samiec zacznie zachowywać się bardzo agresywnie wobec samicy z poważnymi dla niej konsekwencjami. W lęgu jest zwykle od 4 do 6 jaj białych jaj. Samica wysiaduje je przez okolo 21 dni. Karmieniem młodych zajmują się oboje rodzice. Pisklęta opierzają się w wieku pięciu tygodni. Następnie aż do ósmego tygodnia są nadal karmione i pielęgnowane przez rodziców. Wówczas młode ptaki nie mają jeszcze tego samego upierzenia co osobniki dorosłe i ich barwa jest w przeważającej częci zielona. Ostateczne upierzenie przybierają po półtora roku. 

Mutacje

Obecnie w obrębie tego gatunku istnieje wiele różnych odmian barwnych. Szczególnie atrakcyjną i popularną odmianą jest niebieska rozella królewska. Mniej znane są mutacje żółta i cynamonowa. Zdjęcia naszych Rozelli znajdują się w dziale "Galeria".

Reklama/Advert:
copyright 2010-2011 by adikol516