www.MOJEHOBBY.org

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje dotyczące strony wpisz swojego maila:


  

Świergotka seledynowa

Występowanie

Australia Południowa i Wschodnia

Wielkość

Około 26-28 cm 

Zróżnicowanie płci

Upierzenie samców ma znacznie żywszą barwę. U samic zwykle brak jest czerwonego wzoru na ogonie lub jest on znacznie jaśniejszy.  

Zachowania stadne

Najlepiej utrzymywać parę tych ptaków. Próba utrzymywania ich w grupach zwykle skazana jest na niepowodzenie z uwagi na ich agresywne usposobienie. 

Warunki Utrzymania

Świergotki seledynowe chętnie oraz dużo latają i dlatego nie powinny przebywać na ograniczonej przestrzeni. Wskazane jest, aby woliera pokojowa miała co najmniej 3 m długości Qej szerokość jest mniej ważna). Mogą również okresowo przebywać w przestronnej klatce. 

Temperetura Otoczenia

Jeśli ptaki mają możliwość korzystania z ocieplonego domku nocnego, a woliera zewnętrzna znajduje się w osłoniętym miejscu, wówczas na okres zimy inne udogodnienia nie są konieczne. 

Pożywienie

Świergotkom seledynowym należy podawać dobrej jakości mieszankę ziaren przeznaczoną dla papug, uzupełnianą niewielką ilością pokarmu zielonego oraz włośnicy. Podczas sezonu lęgowego ptaki chętnie spożywają karmę jajeczną. Ptaki zawsze powinny mieć możliwość pobrania potrzebnej im ilości mieszanki żwirku.

Tryb Życia

Te popularne papużki są z zasady spokojne, a ich melodyjny śpiew przyczynił się do nadania im w Niemczech przydomku Singsittich (śpiewająca papużka). Znaczną część czasu spędzają na podłodze woliery, gdzie poszukują pożywienia. 

Hodowla

Wśród papużek gatunek ten należy do najłatwiejszych w hodowli. Ptaki często wyprowadzają więcej niż jeden lęg w sezonie. Dlatego hodowla ich nie powinna przysparzać żadnych trudności. Przeznaczona dla świergotek budka lęgowa powinna mieć średnicę co najmniej 20 cm, a wysokość około 35 cm. Ptaki zwykle nie budują gniazda. Na dnie budki lęgowej należy rozłożyć warstwę wilgotnych trocin. Samica znosi przeciętnie od 4 do 6 jaj, które wysiaduje przez 18-20 dni. Pisklęta opierzają się po upływie czterech tygodni, lecz jeszcze przez pewien okres są karmione i pielęgnowane. Po osiągnięciu samodzielności ich obecność nie jest już zwykle tolerowana przez dorosłego samca i dlatego w odpowiednim momencie należy je oddzielić.

Mutacje

Poza odmianą pastelową i żółtą są również ptaki o upierzeniu w różnych odcieniach zieleni, błękitnym, cynamonowym, lutino oraz szeki (tu podstawową barwą może być również pastelowy).

Dodatkowe informacje

Świergotki seledynowe znane są z instynktu opiekuńczego - bez wahania wysiadują jaja i opiekują się pisklętami innych, podobnych papużek australijskich.Zdjęcia naszych Świergotek znajdują się w dziale "Galeria".

Reklama/Advert:
copyright 2010-2011 by adikol516