www.MOJEHOBBY.org

Jeśli chcesz otrzymywać najświeższe informacje dotyczące strony wpisz swojego maila:


  

Żywienie

Podstawowym pokarmem dla papugi powinna być mieszanka ziaren. W zależności od wielkości papugi mieszanka ma różny skład ilościowy danych składników. W hodowli stosujemy gotowe mieszanki dla papug firmy Natural-vit, bądź sami mieszamy karmę kupując poszczególne składniki. Podstawę powinno stanowić proso, owies i słonecznik (najlepiej biały lub pasiak).

Owoce i warzywa: Prócz podstawowej mieszanki papuga powinna dostawać owoce lub warzywa, które są źródłem wielu witamin. Polecamy jabłko, marchew, burak. Owoce/warzywa najlepiej pokroić na kawałki (wielkość zależy od wielkości papugi). Należy jednak pamiętać, aby na następny dzień wyrzucić nie zjedzony owoc/warzywo.

Inne dodatki: W okresie letnim papugi chętnie jedzą mniszek lekarski. Dodatkowo, prócz owoców czy warzyw można podawać makaron ugotowany na al dente, wymieszany np. z bułką tartą czy innymi sypkimi witaminami przeznaczonymi dla papug.

Karma jajeczna: Podczas lęgów, karmienia piskląt czy w okresie pierzenia warto zapewnić papugom dostęp do karmy jajecznej. W chwili obecnej na rynku jest wiele firm, które mają w swojej ofercie ten produkt. Należy ją podawać do czasu zniesienia pierwszego jaja przez samicę. Po zniesieniu jaja najlepiej karmę wziąć i dać ją dopiero, gdy wyklują się pisklaki. Rodzice chętnie karmią młode karmą jajeczną. Podczas odchowu młodych, można również podawać ugotowane na twardo jajo kurze. Należy je bardzo rozdrobnić, a następnie wymieszać np. z bułką tartą.

Kiełki: Bardzo dobrym dodatkiem w żywieniu wszystkich papug są skiełkowane nasiona czy to pszenicy czy kukurydzy. Należy 1-3 dni moczyć nasiona w wodzie (w zależności od nasiona), pamiętając o codziennej podmianie wody. Po tym czasie można odsączone, wykiełkowane nasiona podawać papugom. Na rynku są również dostępne gotowe nasiona do skiełkowania.

Co jeszcze? Prócz wymienionych wyżej karm i dodatków polecamy umieścić w klatkach czy wolierach kostki wapienne, sepię, piasek, żwirek czy grit. Są to również źródła wielu witamin, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszych pupili.

Reklama/Advert:
copyright 2010-2011 by adikol516